Blog Arşivi
RSS

Blog

Bodrum İş Hayatının Avantajları ve Dezavantajları

Günümüzde büyük şehirlerde bile iş bulmak oldukça zor iken, küçük şehirlerde hatta ilçelerde iş arama, iş bulma çilesini siz düşünün. Bulduğunuz ve çalışmaya başladığınız işin küçük bir şehirde ya da ilçede olmasının olumlu tarafları olduğu gibi olumsuz tarafları da mevcuttur.

Daha önceki yazımızda Bodrum iş sektörlerinden bahsetmiştik. Kısa bir hatırlatma yapacak olursak turizmin başı çektiğine, kış sezonunda inşaat sektörünün canlandığına, bar, restaurant, hizmet sektörlerinde çeşitli iş imkanları bulunduğuna ve yazılım sektöründe bir kıpırdanma başladığına değinmiştik. Bu yazımızda Bodrum'da çalışmanın avantajları ve dezavantajları üzerinde duracağız.

Eğer Bodrum'da çalışan bir insansanız büyük şehirde çalışanların aksine pazartesi sendromu yaşamazsınız.  Ufak şehrin trafiksiz, temiz havasında evden işe, işten eve gelmenin keyfini sürersiniz. Eklemeden geçmeyelim uzun yaz günlerinde sizin için iş çıkışı demek denizin keyfini sürmek demektir. Burada çalışmak hem iş hem tatili bir arada yaşama fırsatını size sunar.

https://giphy.com/gifs/faP37ikJqkOAw

Konaklama sektörü birçok iş olanağıyla beraber konaklama imkanı da sunmaktadır. Yani eğer Bodrum'da bir otelde çalışmaya başlayacaksanız konaklayacağınız yerde otelin size sunduğu fırsatlar arasındadır. Bu da sizi elektrik, su, kira gibi birçok masraftan kurtaracaktır. Ayrıca yemeklerinizin de iş vereniniz tarafından karşılandığını belirtelim. Bay bay mutfak masrafları.

https://giphy.com/gifs/starz-food-3oxQNpWtsUFmzQYpHO

Hem çalışıp hem tatil yapabilmek, çalıştığınız sektöre göre konaklama, mutfak, ulaşım, enerji giderlerinden kurtulmak Bodrum iş hayatının bize sunduğu avantajlar arasındadır. Ama bu avantajların bile kendi içlerinde barındırdıkları dezavantajlar ve Bodrum iş hayatının genel dezavantajları ne yazık ki mevcuttur.

Bodrum turizm bölgesi olduğu için mevcut işlerin büyük bir çoğunluğu sezonluktur bu da demek oluyor ki kış ayları için kendinize çalışacak bir iş bulmanız gerekmektedir. Aynı durum kış sezonu inşaat sektörü çalışanları için de geçerlidir. Sezonluk işler ilçeye tamamen yerleşme fikrini sekteye uğratabilmektedir.

https://giphy.com/gifs/horrified-eALTo1OClLhaU

Bodrum'da çalışan insanlar için ev kiralarının büyük bir sıkıntı olduğunu söyleyebiliriz. Yazlık ve turistik bir bölge olduğu için konutlar genelde sezonluk, aylık ya da günlük olarak çok yüksek fiyatlardan kiralanır. Bu da uzun soluklu yaşayacak insanlar için hem ev bulmada hem de buldukları evin bütçelerine uygun olmasında sıkıntı yaratır. Bodrum'da pahalı olan sadece kiralar değildir; hayat da oldukça pahalıdır.

https://giphy.com/gifs/shopping-expensive-shocked-jv0TnQE80z8wU

Sürekliliği olan bir işiniz olduğunda burada yaşamanın huzuru, yaz sezonu sonrası bölgenin tamamen size kalmış olmasının verdiği rahatlık birçok dezavantajı görünmez kılacak ya da ortadan kaldıracaktır.